02 Haziran 2008 - Kartepe Tırmanma

Kartepe tırmanma yarışında kategori 2’de sezonun ikinci 1’nciliğini elde eden ve liderliğini sürdüren İstanbullu yarışçı Alkan Erden, elde ettiği bu başarıdan yana oldukça memnun!.

Yar sonrasında Ralli Ajansı’na bir değerlendirme yapan Erden, antrenmanlarda ilk çıkışta 3.9, ikincisinde ise 3.7’lik zamanlar yaptığını söyledi. Erden, yarışta ise parkuru 3.4 ve 3.1’lik zamanlarla tamamladı. Kategorisindeki rakibi Taner Şengezener’in Kartepe’de yarış dışında kalmasına çok üzüldüğünü belirten Erden, "Taner kalmasaydı çok zamanlarımız belki daha da aşalara çekecektik, 3-4 saniye daha aşaya alabilirdik. Ama Taner olmayınca fazla basmanın da bir anlam yoktu, çünkü risk almamıza da gerek yoktu. Taner olsaydı, 3’ün altına çekebilecektim, bu yüzden kalmasına çok üzüldüm" dedi.

Kartepe parkurunu çok temiz ve hzl bir asfalt olarak nitelendiren Alkan Erden, yarışta hiç sorun yaşamadığını ve hep asfalt üzerinde kaldığını belirtti. Erden, lastiklerinin de asfalta iyi tutunduğunu söyledi ve Ege Rallisi’nde kullandığı Michelin lastiklerini Kartepe'de de kullandığını sözlerine ekledi. Honda TypeR’nn kusursuz çalıştığını, ayarlarının çok güzel olduğunu belirten Erden, Kartepe sonrasında da kategorisinde liderliğini sürdürdü, Taner’in Kartepe’de puan alamaması üzerine puan farkını biraz daha açtı.

Tırmanma Şampiyonasının dördüncü randevusu olan Sakarya’da (Pamukova) da birinci olmayı hedefleyen Erden, ardından da Honda’sını ralliler için toprağa döndüreceğini belirtti. "Çok keyifliyim; hem tırmanma, hem ralli Şampiyonasını kovalamaktan yana çok keyif alıyorum" dedi.