17 Temmuz 2011 Alkan Erden, seriyi Abant’ta da bozmadı!

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda dördüncü yarış sonrası liderler değişmedi. Abant’ta yapılan son yarışta Ankaralı yarışçı Vedat Diker, hem günün ‘en iyi zamanı’ kupasını, hem de Kategori 4’te 1’ncilik kupasını kazanarak liderliğini pekiştirirken, İstanbul’dan katılan Alkan Erden de bu sezon Kategori 3’te üst üste üçüncü zaferini kazanıp puan farkını arttırarak şampiyonluk yolunda avantajını yükseltti.

Temmuz ayının yakıcı sıcağında Abant’ın serinletici etkisinden faydalanmak için milli parkın dört bir yanında piknik yapan tatilciler, bir yandan da göl kenarında konuşlanan servis alanında yarış otomobillerini yakından görüp, güçlü motorların seslerini dinleme fırsatı buldular.

Abant – Mudurnu karayolunun 4 km’lik kısmında oluşturulan asfalt parkurda üç kez zamana karşı tüm performanslarını ortaya koyan yarışçılar ise, sıcaktan eriyen asfaltta güçlü araçlarını yol üstünde tutmakta zorlanmalarına karşın, podyum rekabetinden geri kalmamak için tempo düşürmediler.

Start alan 19 yarışçıdan 16’sının finişe gelebildiği yarışta en çetin rekabetin yaşandığı kategori 4’te Vedat Diker Evo 9’u ile zirveyi bırakmadı ve Abant’tan çifte kupa ile ayrıldı. İzmirli rakibi Taner Şengezener Subaru Impreza’sı ile 2’nci olurken, Kocaeli’nden Şeref Akgün Evo 7′si ile son anda Ankaralı rakibi Nebil Erbil’in Evo 8’ini geçerek podyumda 3’ncülüğü elde etti.

Pegasus Racing adına Palio Süper 1600’ü ile yarışa katılan İstanbullu yarışçı Alkan Erden, hat-tirck yapmak hedefiyle çıktığı Abant parkurunda bu sezon kendi kategorisinde üst üste üçüncü kez 1’ncilik kupasını kaldırarak hedefine ulaşıp liderliğini en yakın rakibine 18 puan farka çıkararak şampiyonluk yolunda önemli bir avantaj elde  etti.

Abant tırmanma yarışında diğer kategorilerde Tan Uydaş (K5), Bülent Gürkan (K2) ve Taner Canbolat (K1) rakiplerini geride bırakıp birincilik kupalarına uzandılar. Şampiyonada sezonun tamamlanmasına iki yarış kaldı.