18 Eylül 2011 Tırmanmada şampiyonlar, sezon bitmeden belli oldu

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda iki kategoride şampiyonlar sezonun bitimine bir yarış kala Kartepe’de belli oldu. Kategori 4’te Mitsubishi Lancer Evo 9’u ile Vedat Diker, Kategori 3’te ise Fiat Punto S1600 ile Alkan Erden, Kartepe tırmanma yarışındaki zaferlerinden sonra sezon şampiyonlukları matematiksel olarak ilan ettiler ve aynı zamanda günün genel klasmanında da 1 ve 2’nci sıraları elde ettiler.

Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından Maşukiye beldesi Kartepe dağ yolunda düzenlenen yarışa İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir’den toplam 14 yarışmacı katıldı. Sabah antrenman amacıyla parkuru iki kez çıkan yarışçılar, öğleden sonra saat 14’te yarışın ilk çıkışları için start almaya başladılar.

Ankaralı Vedat Diker toplamda 6 dakika 11 saniye 1 salise ile hem K4’ün 1’ncilik ve hem ilk çıkışında kaydettiği 3.03.81’lik zamanı ile günün 'en iyi zamanı' kupalarını kazandı, hem de günün birincisi oldu.

Pegasus Racing adına Fiat Punto S1600’ü ile parkura çıkan İstanbullu yarışçı Alkan Erden ise toplamda 6 dakika 30 saniye 3 saliselik zamanı ile hem Kategori 3’ün 1’ncilik kupasını, hem de günün 2’nciliğini kazandı. Dokuz saniye farkla ve Renault Cio’su ile K2’de 1’nci olan Bülent Gürkan günü 3’ncü sırada tamamladı.

Kartepe tırmanma yarışının en şanssız ismi İstanbul’dan katılan Arslan Acar’dı. Renault Clio’su ile Acar, ilk çıkışta aynı kategoride rekabet ettiği Porsche’li rakibinden daha hızlı zaman yaparak dikkat çekti. Ancak ikinci çıkışta fly-finiş noktasını geçmesine karşın, hakem masasına ulaşmadan aracı rotil kopartınca yarış dışı kalan Acar, kendi kategorisinde birincilikten oldu. Porsche ile yarışan İzmirli Ümit Ülkü ise, ikinci çıkışta start almadı.