3 Ekim 2011 Alkan Erden Eskişehir’den Eve Kupa İle Döndü!

Türkiye Ralli Şampiyonası, Eskişehir’de asfalta indi. Ulusal düzeyde ilk kez düzenlenen rallide zirve rekabeti de zor ama çok keyifli geçti. Son spec ralli otomobilleri olan Süper 2000’lerin birincilik için kapıştıkları rallide, kazanan isim son etabın sonunda hakem hatası yüzünden ne yazık ki belirlenemedi. Ford Fiesta S2000 ile yarışan Yağız Avcı, Skoda Fabia S2000’li rakibi Burak Çukurova nefes kesen mücadeleleri Burak Çukurova'nın son etapta finiş noktasından geçerken elektronik kronometrenin çalışmaması yüzünden zaman alınamadı.


Daha sonra hakemlerin manuel olarak tuttukları şaibeli zaman ralliye gölge düşürdü. Cumartesi günü Espark AVM’den start alan rallide iki gün boyunca 9 özel etapta zaman karşı mücadele verildi.
34 Ulusal ve 13 mahalli olmak üzere 47 ekibin start aldıkları ralliyi Pazar günü yine Espark’taki finiş tak’ına ulaşabilen 10’u mahalli 37 otomobil tamamladı, çoğu mekanik arızadan dolayı olmak üzere 10 otomobil ise yarış dışı kaldı. 

Pegasus Racing adına Fiat Punto S1600’ü ile Eskişehir’e katılan Alkan Erden, 2,5 yıl aradan sonra yeniden kavuştuğu parkurdan ‘eve kupa ile dönenler’ arasında yer aldı. Erden, bir yandan rallilerdeki el soğukluğunu gidermek, diğer yandan da yeni otomobile alışmak için temkinli bir tempo sergilediği Eskişehir Rallisi’nde kendi sınıfında birinci olarak bir kez daha kupa kaldırdı ve yine hedefine ulaştı.

İlk gün S1600’ünü kollayarak yarışan Erden, ikinci gün 7’nci etapta spin atıp zaman kaybetmesine karşın, rallinin son ayağında hızlandı ve takım arkadaşı Fatih Kara’nın da yarış dışı kalması ile sınıf birincisi oldu. Erden, yarış sonrasında yaptığı açıklamada, “Uzun bir zamandır ralli koşmadığım için temkinli bir tempo sergiledim. Eskişehir etaplarını çok beğendim, zevkli, eğlenceli bir yarış oldu. Takım arkadaşımız Fatih'in genel klasmanda iyi bir yerde giderken kalmasına çok üzüldüm.” dedi. Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı Bursa’da koşulacak.